BLIV KLAR TIL ESG-RAPPORTERING
Automatisering af CO2-emissionsberegning
Få styr på din CO2 emissionsberegning til jeres ESG-rapportering med data direkte fra Business Central.
Bliv klar til ESG-rapportering
I samarbejde BeWo har vi afholdt et webinar om automatisering af CO2 emissionsberegning via Business Central.
Med BeWo’s AI-drevne CO2 beregningsmotor til ERP-systemer, kan vi hjælpe din virksomhed med at få styr på din CO2 data og emissionsberegning. Læs mere om BeWo her.
Hvordan ESG-rapportering påvirker de fleste virksomheder
Selvom der er mange virksomheder, der ikke er direkte ramt af ESG-rapportering, er de fleste virksomheder ramt indirekte. Forstået på den måde, at de store virksomheder som skal fremlægge ESG-rapportering netop vil se nærmere på deres leverandøre og samarbejdspartnere. Og hvis disse ikke kan fremlægge data omkring deres miljøhåndtering, kan man risikere at blive fravalgt.
Derudover har både kunder, medarbejdere, banker og offentlige udbud også fokus på grønne initiativer.
Vi anbefaler derfor, at I uanset hvad, begynder at se nærmere på, hvilke punkter I kan blive målt på og efterkomme disse krav så hurtigt som muligt.
Se intro til vores afholdte webinar
Webinaret er til alle virksomheder, som har (eller planlægger at bruge) Microsoft Dynamics 365 Business Central som ERP-system.
BeWo demonstrerer, hvordan deres beregningsmotor virker og Obtain viser, hvordan data fra BeWos beregningsmotor bliver genereret fra Business Central.
Vil du se webinaret? Så udfyld formularen herunder og du vil modtage link til webinaroptagelse.
Udfyld nedenstående og du vil blive sendt videre til webinaroptagelsen
Hør mere om KENT Højtryk og deres ESG rapportering
KENT Højtryk er ved at gøre sig klar til ESG-rapportering, heraf CO2 emissionsberegning, og har netop fået hjælp fra vores samarbejdspartner BeWo.
Hør med her i videoen.